Antyskalanty - kiedy je stosować? Jaki wybrać?
Woda w przemyśle jest wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Może być chłodziwem lub przeciwnie - może być używana do ogrzewania, jak również zamieniana w parę i wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej chociażby w systemach gazowo-parowych w nowoczesnych elektrowniach. Niezależnie od rodzaju procesu technologicznego, w jakim używana jest woda, istotna jest jej czystość. Wypełnianie systemu wodą o niskiej jakości jest bezpośrednią przyczyną korozji i osadzania się kamienia w instalacji.
Wysoka skuteczność filtracji na zasadzie odwróconej osmozy
Podstawowym sposobem uzyskania wody o odpowiednich parametrach jest jej oczyszczanie w procesie filtracji. Jedną z najlepszych technologii filtracyjnych wykorzystywanych w przemyśle jest tak zwana odwrócona osmoza. Membrany osmotyczne zatrzymują większość anionów i kationów: cząsteczki metali ciężkich, chlorki, azotany, azotyny, siarczany, sód potas, wapń oraz magnez. Ocena skuteczności filtracji na zasadzie odwróconej osmozy waha się od 97 do 99,5%.
Działanie antyskalantów
Odwrócona osmoza pozwala na uzyskanie wody o bardzo niskiej zawartości soli. Jeśli chodzi o przemysłową stację osmotyczną w celu ochrony membran najczęściej konieczne jest zmiękczenie wody w procesie wymiany jonowej oraz zastosowanie antyskalantu. Antyskalanty to środki chemiczne stworzone w celu zabezpieczania membran osmotycznych przed zapychającymi je osadami. Środki te powstrzymują krystalizację soli, nie doduszając do powstania kamienia. Antyskalanty chronią membrany odwróconej osmozy przed skutkami efektu polaryzacji, nie dopuszczając do ich zaczopowania, a co za tym idzie wydłużają żywotność stacji filtrującej. W przypadku wody o bardzo wysokiej alkaliczności, zaleca się korektę pH z użyciem kwasów.
Najskuteczniejsze antyskalanty
W celu zabezpieczenia membran osmotycznych przed osadami polecamy antyskalanty, których recepturę oparto na fosforanach lub polimerach. Rozwiązanie to w pełni zabezpiecza membrany odwóconej osmozy. Stosowanie antyskalantów to dodatkowy wydatek, jednak jest to zdecydowanie tańsze od ewentualnej wymiany membran osmotycznych w instalacji ozmozy przemysłowej. Decydując się na zakup antyskalantu, należy wybierać wysokiej jakości środki. Transhelsa poleca preparaty antyskalujące Transophos oraz Transophos HS.
Transophos to skoncentrowany produkt o wysokiej zawartości fosforanów. Powstrzymuje proces osadzania się osadów w instalacji, w tym na membranach odwróconej osmozy. Transophos HS to natomiast gotowa do dozowania mieszanka na bazie technologii polimerowej. Antyskalanty te oprócz zlikwidowania problemu kamienia na powierzchni membran, maskują dodatkowo zawarte w wodzie żelazo i mangan, które są przyczyną zjawiska rdzawej wody.
Niewielka dawka – skuteczna ochrona membran osmotycznych
Wielkość dozowania antyskalantów ustala się w oparciu o twardość wody. Środki te dozuje się proporcjonalnie do ilości wody za pomocą pompy dozującej. Produkty z serii Transophos przeciwdziałają blokowaniu modułów membran odwróconej osmozy przez osady twardej wody oraz naloty wynikające z obecności żelaza, czy innych dwuwartościowych kationów. Regularnie stosowane antyskalanty w odpowiedniej dawce pozwalają wydłużyć sprawność systemu filtracyjnego oraz wydłużyć żywotność całej instalacji wodnej. Rozwiązanie to zapobiega kosztownym usterkom i przestojom w pracy urządzeń.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą antyskalantów oraz środków czyszczących i konserwujących do membran odwróconej osmozy.